باردارى و ويروس كرونا

بارداری دورانى هیجان انگیز و در عين حال اضطراب آور است. در اين دوره كه مادر بسيار خوشحال و مشتاق است، هم زمان استرس ها و نگرانى هاى زيادى را نيز تجربه مى كند. گفتنى است كه ميزانى از اين نگرانى ها همواره در دوران باردارى وجود دارند و اين امرى طبيعى است. اما هم اكنون كه كل دنيا از جمله ايران درگير ويروس كرونا نيز شده است، اين اضطراب و نگرانى مى تواند براى زنان باردار و مادران شيرده دوچندان شود و نگرانى هاى دوران باردارى و شيردهى را افزايش دهد. اما از آنجايى كه اضطراب و نگرانى خود عامل بسيار خطرناكى در آسيب ديدگى جنين و نوزاد به لحاظ جسمى و روانى است، كسب اطلاعات دقيق در مورد اين افكار و نگرانى های موجود از جمله بارداری و ویروس کرونا نیز مى تواند كمك شايانى به مادر و فرزند بكند.

در ادامه اين مطلب به تمامى نكات در خصوص باردارى و ويروس كرونا پرداخته شده است.

ويروس كرونا چيست؟

ويروس كرونا جديد جزء خانواده كروناويروس ها به حساب مى آيد كه به انسان و حيوانات منتقل مى شود و علائم ناشى از آن مى تواند شامل يك سرماخوردگى خفيف و يا يك بيمارى تنفسى جدى باشد. این ویروس كه باعث بیماری تنفسی به نام COVID-19 می شود، عمدتاً يك بيمارى تنفسى و ريوى به حساب مى آيد. علائم اين بيمارى به طور معمول بين ٢ الى ١٤ روز پس از قرار گرفتن در معرض ويروس كرونا ظاهر مى شوند. شايع ترين علائم اين بيمارى شامل موارد زير است؛

– سرفه خشك

– تب

– تنگى نفس

– خستگى

– گلو درد

– سر درد

توصيه جدى اين است كه در صورت مشاهده هر يك از اين موارد در اسرع وقت با پزشك خود تماس بگيريد. همچنين توصيه مى شود از مراجعه حضورى بدون هماهنگى به مطب و درمانگاه خوددارى شود تا در صورت وجود ويروس كرونا تمهيدات ويژه براى شما، ساير بيماران و كادر درمانى در نظر گرفته شود.

بارداری و ویروس کرونا

آیا زنان باردار بيشتر مستعد ابتلا به ویروس كرونا هستند؟

از آنجايى كه ويروس كرونا يك ويروس جديد است و هنوز از  بسيارى از جهات مورد مطالعه گسترده و بررسى كامل قرار نگرفته است با اطمينان خاطر نمى توان در مورد جوانب مختلف آن اظهار نظر كرد. اما تحقيقات پيشين نشان مى دهد كه زنان باردار نسبت به ساير انواع عفونت هاى تنفسى مانند آنفولانزا حساس تر هستند و اين امر به اين دليل است كه در دوران باردارى سيستم ايمنى بدن ضعيف است. با اين وجود تا به امروز هيچ مدركى مبنى بر اينكه زنان باردار نسبت به ساير افراد بيشتر در معرض ابتلا به اين ويروس قرار دارند، ارائه نشده است.