باردارى و ويروس كرونا

بارداری دورانى هیجان انگیز و در عين حال اضطراب آور است. در اين دوره كه مادر بسيار خوشحال و مشتاق است، هم زمان استرس ها و نگرانى هاى زيادى را نيز تجربه مى كند. گفتنى است كه ميزانى از اين نگرانى ها همواره در دوران باردارى وجود دارند و اين امرى طبيعى است. اما هم اكنون كه كل دنيا از جمله ايران درگير ويروس كرونا نيز شده است، اين اضطراب و نگرانى مى تواند براى زنان باردار و مادران شيرده دوچندان شود و نگرانى هاى دوران باردارى و شيردهى را افزايش دهد. اما از آنجايى كه اضطراب و نگرانى خود عامل بسيار خطرناكى در آسيب ديدگى جنين و نوزاد به لحاظ جسمى و روانى است، كسب اطلاعات دقيق در مورد اين افكار و نگرانى های موجود از جمله بارداری و ویروس کرونا نیز مى تواند كمك شايانى به مادر و فرزند بكند.

در ادامه اين مطلب به تمامى نكات در خصوص باردارى و ويروس كرونا پرداخته شده است.

ويروس كرونا چيست؟

ويروس كرونا جديد جزء خانواده كروناويروس ها به حساب مى آيد كه به انسان و حيوانات منتقل مى شود و علائم ناشى از آن مى تواند شامل يك سرماخوردگى خفيف و يا يك بيمارى تنفسى جدى باشد. این ویروس كه باعث بیماری تنفسی به نام COVID-19 می شود، عمدتاً يك بيمارى تنفسى و ريوى به حساب مى آيد. علائم اين بيمارى به طور معمول بين ٢ الى ١٤ روز پس از قرار گرفتن در معرض ويروس كرونا ظاهر مى شوند. شايع ترين علائم اين بيمارى شامل موارد زير است؛

– سرفه خشك

– تب

– تنگى نفس

– خستگى

– گلو درد

– سر درد

توصيه جدى اين است كه در صورت مشاهده هر يك از اين موارد در اسرع وقت با پزشك خود تماس بگيريد. همچنين توصيه مى شود از مراجعه حضورى بدون هماهنگى به مطب و درمانگاه خوددارى شود تا در صورت وجود ويروس كرونا تمهيدات ويژه براى شما، ساير بيماران و كادر درمانى در نظر گرفته شود.

بارداری و ویروس کرونا

آیا زنان باردار بيشتر مستعد ابتلا به ویروس كرونا هستند؟

از آنجايى كه ويروس كرونا يك ويروس جديد است و هنوز از  بسيارى از جهات مورد مطالعه گسترده و بررسى كامل قرار نگرفته است با اطمينان خاطر نمى توان در مورد جوانب مختلف آن اظهار نظر كرد. اما تحقيقات پيشين نشان مى دهد كه زنان باردار نسبت به ساير انواع عفونت هاى تنفسى مانند آنفولانزا حساس تر هستند و اين امر به اين دليل است كه در دوران باردارى سيستم ايمنى بدن ضعيف است. با اين وجود تا به امروز هيچ مدركى مبنى بر اينكه زنان باردار نسبت به ساير افراد بيشتر در معرض ابتلا به اين ويروس قرار دارند، ارائه نشده است.

ابتلا به ويروس كرونا در دوران باردارى چقدر خطرناك است؟

به طور كلى مى توان گفت كه زنان باردارى كه به ويروس كرونا مبتلا مى شوند نسبت به ساير افراد بيشتر در معرض خطراتى همچون سقط جنين، زايمان زودرس و عفونت شديد هستند. همچنين گفتنى است كه تب در سه ماه اول باردارى صرف نظر از علت آن مى تواند منجر به نقايصى هنگام تولد شود. البته توصيه مى شود خونسردى خود را حفظ كنيد و يك نفس عميق بكشيد. چراكه زنان باردار زيادى وجود داشته اند كه على رغم ابتلا به اين ويروس توانسته اند يك زايمان موفق و طبيعى داشته باشند. و براساس مطالعات انجام شده اكثر زنان باردار به هنگام اين بيمارى علائم شديد نداشتند و تنها ١ درصد از آنها وضعيتى بحرانى داشته اند.

آیا ویروس كرونا در دوران باردارى می تواند به جنين منتقل شود؟

بر اساس تجربيات و مطالعات انجام شده تا به امروز مى توان گفت كه هيچ مدركى مبنى بر درگير شدن جنين با اين ويروس به هنگام بارداری و ویروس کرونا وجود ندارد. اين بيمارى عمدتاً از طريق ذرات معلق حاصل از سرفه و عطسه افراد آلوده در هوا منتقل مى شود و طبيعتاً جنين در معرض چنين وضعيتى قرار ندارد.

در صورت ابتلا به كرونا زايمان طبيعى بهتر است يا سزارين؟

اگرچه طبيعى و يا سزارين بودن زايمان به عوامل مختلفي غير از ويروس كرونا بستگى دارد. اما پزشكان معتبر معتقد هستند كه بعد از بهبود فرد از ويروس كرونا از آنجايى كه بدن فرد ضعيف شده و سختى زيادى را تحمل كرده است، بهتر است زايمان طبيعى و واژينال انجام شود و از عمل سزارين پرهيز شود، چراكه با وجود وضعيت بدنى بيمار ممكن است عمل جراحى و عوارض ناشى از آن شرايط را بدتر كند.

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره در رابطه با مشکلات مربوط به زنان و همچنین روش های بارداری و زایمان می توانید با دکتر شمیلا فرامرزی متخصص زنـان، زایمـان و زیبایی  با شماره های ۸۸۱۹۶۲۶۴ – ۰۹۹۰۳۷۷۷۶۸ تماس بگیرید و به آدرس اینستاگرام وی مراجعه نمایید.

ويروس كرونا و دوران شيردهى

طبق مطالعات محدودى كه در اين خصوص انجام شده اينطور به نظر مى رسد كه اين ويروس از طريق شير مادر به نوزاد انتقال پيدا نمى كند. اما به هر روى به طور قطعى نمى توان اين گزاره را تاييد كرد و نياز به تحقيقات بيشترى است. البته بايد به خاطر داشته باشيد كه اگرچه اين ويروس از طريق شير منتقل نمى شود اما به هنگام شيردهى رعايت نكات زير ضرورى است؛

– قرار دادن ماسك بر روى صورت، چراكه اين ويروس مى تواند از طريق تنفسى به كودك منتقل شود

– ضدعفونى و شستن دست ها قبل از تماس با كودك به مدت ٢٠ ثانيه با آب و صابون

– شست و شو و ضدعفونى دست ها قبل از تماس با سينه و پستان

– تميز بودن لباس هاى مورد استفاده و اطمينان از آلوده نبودن آنها به اين ويروس

– رعايت بهداشت و نظافت همه جانبه

– خوددارى از بوسيدن و نزديك شدن بيش از حد به كودك و لمس دهان، بينى و چشم او

– خوددارى از قرار گرفتن در موقعيت هاى شلوغ ( تنها زندگى و رفت و آمد با افراد خانه توصيه مى شود نه هيچ كس ديگر)

نتيجه گيرى

اگرچه نگرانى در باردارى يك همراه هميشگى و ثابت است اما داشتن اطلاعات و آگاهى بسيار مهم است. ويروس كرونا جديد يك بيمارى و اتفاق جدى است. در حالى كه هنوز هم درباره بارداری و ويروس كرونا اطلاعات محدود است و تحقيقات كمى در خصوص جوانب مختلف باردارى و ويروس كرونا انجام شده است. اما طبق داده هاى محدود این ويروس در دوران باردارى به نوزاد منتقل نمى شود. در نهايت بايد گفت كه رعايت نكات بهداشتى و دورى از جمعيت مى تواند در اين وضعيت به مادر و فرزند كمك كند. شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکلی با بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان در تماس باشید.

 

 

Call Now Button