تشخیص سرطان تخمدان

بیماری دامن گیر

سرطان از آن دسته بیماری ها است که خانم ها را درگیر می کند به دلیل ساختار فیزیولوژی آن ها دچار چنین بیماری می شوند، تخمک موجود در تخمدان ها است موجب خلق آدمی و بارداری خانم می شود، پس می توان گفت تخمدان ها عضوی ارزشمند هستند که برای حفظ سلامتی آن ها باید کوشید، زیرا سلامتی خانم ها هم به آن وابسته است.
امروزه نیز به مدد رشد علم و دانش روز افزون متخصصین در کشور دیگر همانند گذشته لازم نیست نگران بروز چنین بیمار یهای باشیم و از آن ها بترسیم، درست است واژه سرطان وقتی به میان می آید بنا به باور قدیمی لرزه بر اندام آدمی می نهد، اما با کمی فکر و تامل و بعد دریافت مشاوره از متخصصین و در نتیجه پی بردن به دانش درمانی آن می توان از ترس و قبح آن کاست.
در ادامه این مقاله می خواهیم به چگونگی، علائم، علل، تشخیص و درمان سرطان تخمدان بپردزایم تا بتوانیم به آرمان آگاهی بخشی خود نیز عمل کنیم هم چنین اندکی به ذخائر اطلاعاتی شما مخاطبین عزیز نیز افزوده شود.

سرطان تخمدان

تخمدان یا همان دستگاه تولید مثل زنان که وظیفه تولید هورمون زنانه ای به نام استروژن را دارد، عضوی است که در دو طرف اندام تناسلی زنان قرار دارد که تخمک ها از آن جا آزادمی شوند ومی توانند به اسپرم برسند و عمل لقاح رخ دهد.
طبق تحقیقات انجام شده توسط محققین این حوزه، سلول های سرطانی ابتدا در لوله های فالوپ به وجود می آیند و سپس به سمت تخمدان ها می روند، تخمدان ها هم درگیر می کنند.

تشخیص سرطان تخمدان

سرطان تخمدان چه نشانه های دارد؟

• نفخ شکم یا ایجاد ورمی در ناحیه شکمی
• احساس سیری مداوم
• کاهش وزن ناگهانی
• ایجاد ناراحتی در ناحیه لگن
• تغییر در دوره عادت ماهانه
• نوسانات حرکت روده ای، مانند: یبوست
• ادرار مکرر

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت بروز علائمی که نگران کننده باشدبه پزشک مراجعه کنید.
اگر سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یا سرطان پستان دارید ، در مورد خطر ابتلا به سرطان تخمدان با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید. پزشک ممکن است شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهد تا در مورد برخی آزمایش های جهش ژنی که خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را افزایش می دهند ، صحبت کند.

بیشتر بخوانید
وایتنینگ یا سفید کردن واژن

علت بروز سرطان تخمدان چیست؟

علت دقیقی برای ابتلا به سرطان تخمدان هنوز به طور قطعی وجود ندارد، اما بنا بر پژوهش های که اخیراٌ انجام شده م یتوان به برخی از این علل پی برد و در اختیار تان قرار داد. علل بروز سرطان پستان شامل موارد زیر می شود.
• سابقه خانوادگی
• افزایش سن
• شروع قاعدگی در سنین پایین و پایان زود هنگام آن
• چاقی و اضافه وزن که در بسیاری از بیماری ها دخیل است، هر چه سریع تر در جهت رفع آن که به سلامتی و زیبایی تان منجر می شود، اقدام کنید.

تشخیص سرطان تخمدان چگونه صورت می گیرد؟

آزمایش ها و تست های و معایناتی برای تشخیص سرطان تخمدان وجود دارد که در ادامه هر کدام از آن ها بیان می کنیم.
در هنگام مراجعه به پزشک متخصص زنان، ابتدا با انجام معاینات فیزیکی در ناحیه لگن و بعد تجویز برخی آزمایش های خونی، ادراری و سپس انجام تست های لگنی، تصویر برداری های از قبیل سونوگرافی، ام آر آی، سی تی اسکن و در نهایت با تست بیوپسی یا همان تیکه برداری از اندامی که درگیر شده است. تشخیص به طور دقیق با بررسی نتایج این تست ها و آزمایش ها صورت می گیرد و بعد در صورت لزوم و صلاح دید پزشک فرد بیمار به دیگر متخصصین ارجاع داده خواهد و تا مراحل درمان یرا آغاز کرده و روند بهبودی سریع پیش برود.

درمان سرطان تخمدان

در ابتدا راه کار ارائه شده درمانی موثر برای سرطان تخمدان به نوع سرطان و تومور ایجاد شده که م یتواند خشو خیم یا بدخیم باشد و همینطور این که بیماری تا چه مرحله ای هم پیش رفته بسیار موثر است. پزشک پس از تشخیص، برای شروع درمان و بررسی نتایج آزمایش ها می پردازد تا بداند با کدام نوع و چه درجه ای از سرطان تخمدان مواجه است و چه درمانی با چه دوزی برای بیمار مفید فائده واقع می شود.
در ابتدا بگوییم که خوشبختانه طبق مطالعات انجام شده تا کنون با آمار بالا یا ز درمان و معالجه سرطان تخمدان رو به رو هستیم که همین امر نشالن از پیشرفت دانش پزشکی ما بوده و ما را به آینده امیدوار کرده است.

راهکار درمانی سرطان تخمدان

پس از تشخیص و گذر از مراحل فوق به جراحی رو یم یآورند تا تورمور ایجاد شدهع در تخمدان های زن را برداشته و بعد شیمی درمانی تجویز می شود تا دیگکر اثری از آن ها باقی نماند و نتوانند دومرنتبه رشد و نمو کنند و با ارجاع به رادیو تراپیست می توان درمان را تکمیل کرد و پر تو درمانی در سوزاندن سلول های سرطانی نقش دارد.
پس از استراحتی کوتاه مدت بنا بر صلاح دید پزشک دارو درمانی نیز شروع می شود که بیمار با مصرف قرص های مخصوص بیماری خود را کنترل می کند.

بیشتر بخوانید
درمان نازایی

پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان

• تبعیت از رژیم غذایی سالم حاوی ویتامین و پروتئین ها که بدن بتواند در برابر سلول های سرطانی مقاومت کند و آن ها از بین ببرد که این وظیفه گلبول های سفید خون است که از پروتئین ها تغذیه می کنند.
• به طور کلی ورزش کردن از بروز هر گونه بیماری جلوگیری می کند و علاوه بر حفظ سلامتی به زیبایی اندام افراد کمک می کند. پس به خانم ها توصیه می شود این امر را جدی گرفته و به این مهم بپردازند.
• به طور مداوم تحت مراقبت قرار بگیرید حتی اگر سالم هستید از چکاپ های دوره ای غافل نشوید.

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره در رابطه با مشکلات مربوط به زنان وهمچنین روش های زیبایی وجوانسازی ناحیه تناسلی می توانید با دکتر شمیلا فرامرزی متخصص زنـان، زایمـان و زیبایی  با شماره های ۸۸۱۹۶۲۶۴ – ۰۹۹۰۳۷۷۷۶۸ تماس بگیرید و به آدرس اینستاگرام وی مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

برای اطمینان خاطر از راه کارهای درمانی ارائه شده، از بهترین متخصص زنان و متخصص سرطان کمک بگیرید تا بتوانند با دقت بسیار درمان شما را شروع کنند.
در آخر این که توصیه های پزشکان خود را جدی بگیرید، مراقبت های برای قبل و بعد از عمل جراحی وجود دارد که باید طبق دستورات پزشک عمل کنید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر شمیلا فرامرزی متخصص زنان و زایمان و زیبایی.

Call Now Button