درمان ناباروری

همانند سایر شرایط و اختلالات پزشکی، درمان های موثری برای ناباروری وجود دارد و بسیاری از زوجین نابارور می توانند از مزایای روش های درمانی بهره مند شوند. بیش از سه میلیون کودک در سراسر دنیا با روش های درمان ناباروری به دنیا آمده اند.

درمان ناباروری

علائم و نشانه های ناباروری

عدم بارداری بعد از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده، شایع ترین علامت ناباروری است. در چنین شرایطی، آغاز درمان ناباروری ب ای زوجین در نظر گرفته خواهد شد.

در خانم های بالای سی و پیچ سال، بعد از شش ماه عدم موفقیت در بارداری، درمان آغاز خواهد شد.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که ناباروری می تواند از طرف زن و یا مرد باشد. به همین خاطر، هر دو زوج باید تحت بررسی و غربالگری کامل قرار بگیرند.

ناباروری در آقایان

چهل درصد ناباروری می تواند از طرف آقایان باشد و مواردی مانند پایین بودن تعداد اسپرم ها، غیر عادی بودن ظاهر اسپرم ها، انسداد لوله اسپرم و کیفیت پایین اسپرم ها می تواند دخیل باشد.

ناباروری در خانم ها

عواملی مانند تخمک گذاری نامنظم و یا عدم تخمک گذاری، انسداد لوله های فالوپ و یا هر گونه ناهنجاری در ارگان ها تناسلی در بروز ناباروری در خانم ها دخیل هستند.

گاهی هیچ گونه علت مشخصی برای ناباروری زوجین وجود ندارد.

زمان تخمک گذاری

اقدام به باردای در زمان نامناسب می تواند با عدم موفقیت همراه باشد. تست های تخمک گذاری، زمان دقیق آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) و هم چنین زمان مناسب اقدام به بارداری را نشان می دهند.

این تست ها شامل اندازه گیری سطح هورمون هایی هستند که دوازده تا سی و شش ساعت قبل از تخمک گذاری بالا می روند. در صورتی که نتایج تست نامشخص و یا منفی باشد، حتما باید با پزشک مشورت شود. حدود یک سوم علت ناباروری ها، مشکلات مربوط به تخمک گذاری می باشد.

داروهای باروری

داروهایی در دسترس هستند که به منظم شدن روند تخمک گذاری کمک می کنند. کلومیفن سیترات، شایع ترین این داروهاست. این دارو باعث می شود تا بیش از یک تخمک از تخمدان آزاد شود و در نهایت، احتمال بارداری نیز افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید
واژینوپلاستی

هورمون های تزریقی

بعد از شش ماه مصرف کلومیفن سیترات، در صورتی که خانمی موفق به بارداری نشده باشد، تزریق هورمون به منظور تحریک تخمک گذاری در نظر گرفته خواهد شد. احتمال چند قلوزایی با تزریق هورمون بیشتر می باشد.

جراحی برای انسداد لوله های فالوپ

انسداد و یا اسکار لوله های فالوپ در برخی خانم ها مانع بارداری می شود. این حالت می تواند به دلیل اندومتریوز (رشد بافت داخلی رحم خارج از رحم)، سابقه جراحی و یا آسیب های ناشی از عفونت های لگنی باشد. جراحی لاپاراسکوپی و برداشت بافت اسکار، امکان بارداری را فراهم خواهد کرد.

لقاح داخل رحم (IUI)

لقاح داخل رحم،، از جمله درمان هایی است که برای ناباروری در نظر گرفته می شود. در این تکنیک، اسپرم مستقیما داخل رحم کاشته می شود. توجه داشته باشید این کاشت باید زمان تخمک گذاری انجام شود تا فاصله رسیدن اسپرم به تخمک کمتر شود. همزمان با این روش، مصرف دارو به منظور تحریک تخمک گذاری نیز تجویز می شود.

IUI با اسپرم اهدایی

امکان انجام لقاح داخل رحمی با اسپرم اهدایی نیز وجود دارد. این روش زمانی انجام می شود که تعداد اسپرم های مرد پایین باشد. درصد موفقیت این روش در حدود هشتاد درصد می باشد.

لقاح خارج رحمی (IVF)

در این روش، تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی با هم ترکیب می شوند. سپس رویان تشکیل شده در آزمایشگاه داخل رحم کاشته خواهد شد. این روش زمانی تجویز می شود که سایر روش های درمانی موثر نبوده اند. به طور کلی IVF، شامل تزریق هورمون و روش های گرفتن تخمک از زن می باشد که می تواند هزینه های بالایی را به همراه داشته باشد.

IVF با تخمک اهدایی

خانم هایی که تخمک های خوبی ندارند و یا از لحاظ سنی بالا هستند، می توانند از تخمک اهدایی استفاده کنند.

IVF و چند قلوزایی

معمولا در روش IVF، چند رویان داخل رحم کاشته می شود، به همین خاطر احتمل چند قلوزایی نیز بیشتر می باشد. زوجینی که از این روش استفاده می کنند باید از این موضوع آگاهی کامل داشته باشند، چرا که در چند قلوزایی احتمال بروز عوارضی مانند بالا رفتن فشار خون، آنمی و کم خونی، زایمان زودرس و یا سایر عوارض وجود دارد.

IVF با انتقال بلاستوسیست

انتقال بلاستوسیست، تکنولوژی جدیدی محسوب می شود. در IVF، رویان ها داخل رحم کاشته می شوند. در این روش، رویان به مدت پنج روز رشد می کند تا زمانی که به مرحله بلاستوسیست برسد. سپس یک یا دو بلاستوسیست، داخل رحم کاشته خواهد شد. در این روش، احتمال چند قلوزایی حذف می شود و درصد موفقیت بالایی را نیز به همراه دارد.

بیشتر بخوانید
عفونت واژینال

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره در رابطه با مشکلات مربوط به زنان وهمچنین روش های زیبایی وجوانسازی ناحیه تناسلی می توانید با دکتر شمیلا فرامرزی متخصص زنـان، زایمـان و زیبایی  با شماره های ۸۸۱۹۶۲۶۴ – ۰۹۹۰۳۷۷۷۶۸ تماس بگیرید و به آدرس اینستاگرام وی مراجعه نمایید.

بهبود باروری با روش های طبیعی

در کنار روش های درمانی گفته شده، ایجاد یک سری تغییرات در سبک زندگی، احتمال بارداری سالم را افزایش می دهد، صرف نظر از این که آیا روش های درمانی انجام می شوند یا خیر.

زوجین که سیگار می کشند، کنار گذاشتن سیگار و دخانیات می تواند شانس بارداری را افزایش دهد. بعد از کنار گذاشتن سیگار، تعداد اسپرم ها نیز بیشتر خواهد شد.

رژیم غذایی سالم و متعادل، از دیگر عوامل موثر در یک بارداری سالم می باشد. حتما در خصوص مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت داشته باشید.

نتیجه گیری

زوجینی که با مشکل بچه دار شدن روبرو هستند و یا سن شان بالاست، می توانند با مراجعه و مشاوره با پزشک، از مزایای روش های درمان ناباروری بهره مند شوند. دنبال کردن این قبیل اقدامات هزینه بالایی را به همراه دارد و می تواند جنبه های عاطفی و روانی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، اما در پایان می توان انتظار نتایج موفقی را داشت.

Call Now Button