واژینوپلاستی

خانم های که در گذشته به چنین عارضه های دچار شده بودند، و عمدتاٌ در رابطه زناشویی آن ها تاثیرگذار بوده است، اما به دلیل شرمساری و قباحت این موضوع این عمل زیبایی را به تعویق می انداختند یا از خیر آن می گذشتند و چه تلخ که نمی توانستند به راحتی در خصوص ناراحتی های اندام تناسلی شان حرفی به میان بیاورند یا به درمان آن بپردازند. اما امروزه با یمن ورود علم تازه ای در زمینه جراحی های زیبایی واژن قبح این موضوع  به مرور از میان برداشته شده و به راحتی می توان در خصوص چنین مشکلاتی حرف زد و یا به درمان آن  پرداخت تا میزان کیفیت زندگی زناشویی شان افزایش یابد.

جراحی واژینوپلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی واژن در زنان است که  این نوع بسیار شایع است، که معمولاٌ بعد از زایمان طبیعی دچار عارضه ای همچون شل شدگی و افتادگی واژن می شوند که برای درمان آن از این نوع روش جراحی استفاده می کنند که اتفاقاٌ بسیار مثمر ثمر واقع شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

واژینوپلاستی

عمل جراحی واژینو پلاستی چیست؟

واژینوپلاستی روشی است که به منظور سفت شدن عضلات جداره واژن انجام می شود، که بنا به دلائلی از قبیل: پیری، زایمان طبیعی متعدد، ارثی صورت می گیرد. برخی از جراحان ادعا می کنند این عمل حتی می تواند حساسیت های پوستی واژن را از ببین ببرد.  این عمل در حالی انجام می شود که بافت های واژن حالت کشسانی و ارتجاعی دارند، ولی در اثر عوامل ذکر شده واژن این حالت خود را کمی از دست داده است و پوست عضلات واژن افتاده و شلی شده است.

ضمناٌ صرفاٌ عمل جراحی واژینوپلاستی نمی تواند به تنهایی رضایت جنسی را بر آورده کند، زیرا رسیدن به ارگاسم بسیار پیچیده است و  در رسیدن به آن فاکتور های دیگری نیز دخیل هستند.

 

مراحل انجام عمل جراحی واژینوپلاستی

 در عمل واژینوپلاستی، در ابتدا بیمار  توسط متخصص بیهوشی ، هوشیاری خود را موقتاٌ از دست می دهد، یا بر اساس میزان استرس بیمار داروی آرام بخش تزریق می کنند، سپس بیمار برای راحتی و قابلیت دسترسی جراح  به اندام تناسلی خود باید به پشت دراز کشیده و  در حالت پای باز قرار بگیرد. عملی ظریف و پیچیده که بیشترین تجمع بافت های عصبی در آن ناحیه موجودند و همین موضوع کار جراح را سخت تر می کند، که تبحر و تجربه ی جراح را می طلبد.

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی زنان

و در ادامه پوست های شل و افتاده اضافی را برمی دارند و عضلات واژن را به یکدیگر نزدیک می کنند. به همین دلیل از  آن نحن عنوان  عمل های جراحی ترکیبی یاد می کنند.

در پایان عمل با نصب کردن سوند و درن برای خروج مایعات اضافی، پروسه بخیه زدن را به اتمام می رسانند.

عداه ای از افراد برای کاهش میزان تهاج عمل های جراحی به روش عمل با لیزر روی می آورند که عوارض و تهاجم کمتری دارد اما روش عمل جراحی می تواند کاررا یکسره کند و شل شدگی های شدید را درمان کند، افتادگی های در اثر زایمان طبیعی به حدی از شدت بالایی برخوردار است که با لیزر نمی توان به نتیجه مطلوب دست یافت.

 

اقدامات لازم قبل ازعمل جراحی واژینوپلاستی

 • تحقیق و پرس و جو برای انتخاب بهترین جراح و متخصص زیبایی زنان
 • مطلع کردن جراح از سوابق بیماری و مصرف دارو های خاص
 • به همراه داشتن یک فردی تحت عنوان همراه برای کمک به بیمار و رسیدگی به امورات مربوطه ، بعد ز عمل راحی لازم است.
 • دریافت مشاوره از شخص متخصص این حوزه، جهت اطمینان در تصمیم گیری
 • انجام آزمایش های روتین پیش از عمل برای چک و  بررسی وضعیت جسمی بیمار
 • همکاری با تیم پرستاری و اتاق عمل جهت آمادگی های لازم مانند: پوشیدن لباس،وصل کردن آنژیوکت برای دریافت دارو و سرم، برای ورود به اتاق عمل ضروری است.

مراقبت های بعد از عمل جراحی واژینوپلاستی

 • تبعیت از رژیم غذایی حاوی پروتئین و ویتامین ها جهت تسریع در روند بهبودی جای زخم و جوش خوردن بخیه ها
 • اجتناب از فعالیت های سنگین و تمرینات ورزشی تا حدود دو هفته
 • راه رفتن
 • رعایت اصول بهداشتی
 • شست و شوی واژن با مواد بهداشتی که پزشک متخصص زنان آن را تایید و تجویز می کند.
 • خودداری از استعمال دخانیات و انواع مواد مخدر
 • حدوداٌ تا ۶ هفته از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.
 • پیگیری و انجام چکاپ های مداوم پس از جراحی و تحت نظر پزشک متخصص ، تا از بروز عارضه های احتمالی جلوگیری شود.

 

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره در رابطه با مشکلات مربوط به زنان وهمچنین روش های زیبایی وجوانسازی ناحیه تناسلی می توانید با دکتر شمیلا فرامرزی متخصص زنـان، زایمـان و زیبایی  با شماره های ۸۸۱۹۶۲۶۴ – ۰۹۹۰۳۷۷۷۶۸ تماس بگیرید و به آدرس اینستاگرام وی مراجعه نمایید.

سوالات رایج

عمل جراحی واژینو پلاستی چقدر زمان می برد؟

زمان صرف شده در این عمل به طور دقیق مشخص نیست و  به شرایط بیماری و به کار گیری نوع تکنیک جراح بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
بیماری آندومتریوز چیست؟

 

هزینه واژینو پلاستی چگونه محاسبه می شود؟

هزینه بر اساس فاکتور های زیادی برآورد می شود، عواملی از قبیل میزان تخصص و مهارت پزشک، نوع بیمارستان (خصوصی_دولتی) بودن، زمان صرف شده برای عمل، میزان کمیت و کیفیت تجهیزات اتاق عمل، طول مدت اقامت بیمار در بیمارستان، هزینه های اقامت همراه در بیمارستان، دارو ها و مواد مصرفی قبل و بعد از عمل جهت بالارفتن کیفیت عمل جراحی،  در محاسبه هزینه ها دخیل است.

آیا واژینوپلاستی عوارضی را به دنبال دارد؟

عوارضی به صورت احتمالی برای افرادی که اقدامات قبل و بعد از عمل را به خوبی رعایت نکرده اند و یا بهترین متخصص زنان برای انجام این گونه عمل ها انتخاب نکرده اند، وجود دارد که در ادامه برخی از آن ها را نام می بریم.

 • خونریزی
 • درد
 • عفونت
 • خارش
 • سوزش
 • پارگی بخیه ها
 • نکروز پوستی

البته که باید در نظر هیچ عمل جراحی کاملاٌ بدون خطر نیست و اما برای کاهش این عوارض  باید دستورات پزشک جراح را رعایت کرد.

 

نتیجه گیری

 این عمل با لابیاپلاستی فرق دارد. البته که هر دو این عمل ها جزو جراحی ها تنگ کردن واژن محسوب می شوند.

هم چنین که در این نوع عمل واژن از نظر عمق و ظاهر تغییر پیدا می کند.

*توجه داشته باشید انتخاب بهترین متخصص زیبایی زنان از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید فاکتور های بسیاری در این انتخاب لحاظ کرد، زیرا اگر پزشک از مهارت و تجربه لازمه را نداشته باشد، صدمات جبران ناپذیری متعددی به بیمار وارد می شود.

با تشکر از گروه دکتر شمیلا فرامرزی متخصص زنان و زایمان

Call Now Button